Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

RetroGralnia / GIKME

RetroGralnia / GIKME

Wrocław, Polska

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców ogromnej ilością sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

16718 PLN z 5000 PLN

124 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

334%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2017.

Wrocławskie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

O projekcie

We Wrocławiu już niedługo pojawi się miejsce będące marzeniem każdego fana gier wideo i fascynata informatyki - Muzeum poświęcone tej tematyce.

Zobaczycie w nim najsłynniejsze, najbardziej popularne i najważniejsze gry, konsole i komputery, które powstawały od lat 70' ubiegłego wieku.

Rzecz jasna w miejscu takim nie może zabraknąć rzeczy najważniejszej - możliwości osobistego obcowania z tymi eksponatami. Na miejscu zagracie więc na wielu retro komputerach, konsolach, także znanych z salonów automatach arcade.

Eksponaty i gry to nie wszystko - dzięki wygospodarowaniu specjalnej salki - organizować będziemy spotkania, prelekcję, małe retro-eventy, dzięki którym miejsce to - mamy nadzieje - stanie się drugim domem dla fanów retro.

 



Na cele powstania Muzeum zdobyliśmy 200 metrowy lokal w ścisłym centrum Wrocławia, a dokładanie na Dworcu Świebodzkim. Lokal ma bardzo duży potencjał, ale wymaga gruntownego remontu i przystosowania go pod potrzeby projektu (demontaż ścianek działowych, pełne odnowienie malarsko-tynkarskie powierzchni, instalacja oświetlenia i dodatkowej instalacji elektrycznej).

Prócz remontu musimy dokonać samej aranżacji wnętrza i wystawy.

Do tego celu musimy stworzyć zabudowę stałą - ścianki tematyczne z wbudowanymi gablotami na sprzęt, miejscami na zdjęcia, opisy - aranżację mini salonu automatów arcade - takiego, jaki niektórzy Was pamiętają z czasów swojej młodości - z tą różnicą, że u nas nię będzie trzeba wrzucać do maszyn żetonów, których zawsze było za mało. Przy ścianach postawimy duże gabloty pełne konsol i komputerów i rzecz jasna - stanowiska do grania na części z nich.

Potrzebujemy też prozaicznych rzeczy, takie jak krzesłam stoły, wyposażenie biurowe, czy kanapy, na kórych wygodnie odsapniecie zmęczeni dobrą zabawą u nas.

Sama wystawa stała potrzebuje też dobrze wykonanych opisów w kilku językach i musi być zaprezentowana w estetyczny sposób. Również wydanie broszurki opisującej zawartość Muzeum - papierowego przewodnika po nim - zwiększyła by atrakcyjność miejsca.

Marzy nam się również multimedialna sala konferencyjna z wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie wykładów, prezentacji, spotkań z ciekawymi osobami oraz organizacją niewielkich eventów retrogamingowych. Miejsce to zapewni naszemu Muzeum możliwość prowadzenia dodatkowych działań, które sprawią, że będzie dla Was jeszcze ciekawsze.

  


Muzeum Gry i Komputerów Minionej Ery to miejsce które przypomni osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców zabytkowego sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym celem jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników
.

Pomysłodawcami i głównymi wykonawcami projektu muzeum Gry i Komputery Minionej Ery są członkowie istniejącej od ponad 6 lat inicjatywy RetroGralnia, która od początku swej działalności zajmowała się promocją retro informatyki i kultury retro gier wideo.

Działając w tej inicjatywie zdobyliśmy duże doświadczenie w organizacji imprez retro, wystaw gier i komputerów, a także wiedzę merytoryczną ich dotyczącą.

Do tej pory mamy na swoim koncie:

  • ponad 50 zorganizowanych eventów
  • ponad 500 wystawionych na nich stanowisk do grania
  • ponad 80 000 osób mających możliwość obejrzenia na nich naszego sprzętu

 



Czterej pasjonaci i kolekcjonerzy starych gier i komputerów:
 
Kolekcjoner, gracz, zafascynowany rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych. Miłośnik popularno-naukowego programu „Sonda”. Aktywny uczestnik i organizator wielu wystaw popularyzujących dawny sprzęt komputerowy oraz dawne gry. Pasjonat historii, nie tylko tej komputerowej.

Komodorowiec, który po latach zakopał topór wojenny i teraz gra nawet na Atari 2600. Miłośnik Amigi, której nieco spóźniony zakup (pierwsza pięćsetka w 2014) mocno się przyczynił do rozwinięcia pasji do gier retro. Fan platformówek i mocno nietypowych sprzętów, szczególnie tych starszych od niego.

Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwszą konsolą był „Ну, погоди!”, klon konsolki Nintendo Game & Watch. Późniejszy posiadacz Commodore 64 i Amigi 500. Działacz fandomu fantastycznego.  Miłośnik seriali, kina i komiksów. Znawca retro (i nie tylko) gier. Prelegent konwentowy. Organizator wielu konwentów (w tym Polconów 2012/2016 we Wrocławiu).


Informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z grami rozpoczynał od klona konsoli Atari 2600 zwanego popularnie Rambo. Wielki miłośnik komputera Commodore 64, na którym w podstawówce zdobywał pierwsze szlify programisty. Działacz fandomu fantastycznego. Współtwórca i organizator wielu konwentów i imprez (w tym Polconów 2012/2016 we Wrocławiu).

 

W tworzenie Muzeum zaangażowani są przedstawiciele i aktywni działacze dolnośląskiego (i nie tylko) środowiska retroinformatycznego, gier i muzyki elektronicznej, którzy służą pomocą, radą i wszelakim wsparciem. 

Są to między innymi:

  • Motionride - muzyk, youtuber, fan retro
  • SSG - youtuber, kolekcjoner retro-sprzętu
  • Katod - muzyk, organizator retro imprez
  • DizzyX - członek ekipy RetroGralni, kolekcjoner retro sprzętów, rekonstruktor militarystyczny,
  • Diabeł - działacz fandomu fantastycznego, red. nacz. Informatora Konwentowego, członek ekipy RetroGralni

Nasza ekipa to rzecz jasna jeszcze sporo osób - naszych przyjaciół i znajomych, których wkład w projekt jest bezcenny.

 



Podczas naszej działalności, jako osoby prywatne i w ramach RetroGralni – mając zawsze, jako cel organizację Muzeum – udało nam się zebrać pokaźne zbiory gier, komputerów, konsol, sprzętów elektronicznych, mechanicznym i innych eksponatów związanych z kulturą gier wideo i komputerów (np. znaczki, kartki pocztowe, maskotki, itp.)

200 Komputerów i Konsol
Zacząwszy od komputerów Apple II, poprzez IBM 5110, niezapomniane Commodore 64, różne modele Amig, Atari, Spectrum, Amstrada, całą masę wersji popularnego ponga, Atari, Segi, Nintendo i innych. To sprzęt, który czasami mogliśmy oglądać u siebie w domach w latach 80′ i 90′, a czasami nie mieliśmy pojęcia o jego istnieniu.

500 Konsol Przenośnych
Konsole przenośne to nie tylko ogrom wersji i rodzajów sprzętu firmy Nintendo, kręcących się wokoło marki Game Boy. To nie tylko maszyny Segi. To także setki modeli zabawek firm takich jak Tomy czy Tiger nawiązujące często do wszelkich znanych tytułów ze świata gier wideo i kina.

6 Automatów Arcade
Wielkie maszyny znane w Polsce głównie z salonów przy dworcach kolejowych i autobusowych i stojących w latach 80′ i 90′ drewnianych wozach – salonach na kółkach. Ich zbieranie to nie lada wyzwanie, ze względu na prozaiczną rzecz, jaką są ich rozmiary.

200 Gier Mechanicznych i Elektrycznych
Pamiętacie PRLowskie piłkarzyki? Zabawki sprzedawane na odpustach? Różnorakie machiny do grania nakręcane kluczykami? Świecące diodami ekrany? Mini flipery i pełne kuleczek cudeńka? Ludzka pomysłowość jest ogromna i nim na dobre zagościły na świecie tranzystory – powstała cała masa tego typu gier i automatów.

To rzecz jasna nie wszystko. Akcesoriów, gier, gazet, dyskietek, dziwnych kontrolerów, plakatów, znaczków i innych wytworów kultury gier wideo, jakie posiadamy nie udało się nam jeszcze zliczyć i skatalogować…

 

Wystawa Stała

Główna część Muzeum. Tu przedstawimy Wam w ciekawy sposób historię gier i komputerów, od ich początków w latach 60′ (a nawet wcześniej) do początku wieku XXI, gdy np. w Polsce królowały jeszcze sprzęty na zachodzie określane już mianem retro. Znajdą się tutaj także miejsca poświęcone historii nośników, historii typowych i bardzo nietypowych kontrolerów i inne ciekawostki. Postaramy się pokazać w jak najciekawszy sposób nasze główne eksponaty.

Wystawy Czasowe
Niestety muzeum nie jest z gumy, a nasze zasoby eksponatów starczyły by na wypełnienie kilku jego powierzchni. Jednocześnie muzeum musi być miejscem żywym i zmieniającym się.  W części wystawy pokazywać będziemy co raz to inne zagadnienia i eksponaty z naszych zasobów oraz zapraszać instytucje i osoby spoza Muzeum do przedstawiania swoich eksponatów.

Strefa Automatów Arcade
Nawiązująca do występujących kiedyś  licznie na zachodzie, w Polsce niestety już w mniejszej ilości  – Salonów Automatów Arcade. Będzie można w niej pograć w najbardziej klasyczne tytuły dostępne na tych magicznych maszynach.

Stanowiska do Grania
Historia informatyki to historia gier.  A jak poznać ją lepiej niż przez interakcję? W tej strefie będziecie mogli sami przekonać się jak grało się i w co grało się na najpopularniejszych retro maszynach. 

Sala Konferencyjna
Miejsce do prowadzenia spotkań, prelekcji, wykładów, do grania i luźnych pogawędek. Dzięki niemu organizować będziemy cykliczne retro eventy, które na pewno zachęcą Was do częstych wizyt.

 

Prace nad Muzeum już trwają. Otwarcie Muzeum planujemy na wakacje 2017 roku. Od Waszego wsparcia zależy, jak intensywnie będziemy mogli prowadzić ten projekt.

 



Dofinansowanie Remontu Lokalu 

Nasz lokal wymaga gruntownego remontu. Musimy odnowić wszystkie powierzchnie ścian i sufitów i przygotować miejsce pod możliwość aranżacji wystawy stałej: zbudować ścianki tematyczne, wykonać gabloty, oświetlenie, instalacje elektryczną. Większość związanych z tym wydatków pokrywamy samodzielnie, ale Wasze dofinansowanie bardzo pomoże domknąć ciasny budżet

Papierowy Przewodnik

Przygotowanie i wydanie papierowego przewodnika, który ułatwi poruszanie się w  Muzeum i będzie stanowił doskonałą pamiątkę z wizyty.

Specjalne Opisy

Przygotowanie i stworzenie rozszerzonych wielojęzycznych opisów dla eksponatów w Muzeum i umieszczenie ich na specjalnych drewnianych tablicach (w formie katalogu eksponatów).

Wyposażenie Sali Konferencyjnej

Przygotowanie miejsca, w którym można będzie prowadzić wykłady, spotkania i organizować małe retro-eventy.

Zwariowana Instalacja Na Suficie

Mamy naprawdę wysoki lokal i duży fajny sufit. Warto by było go wykorzystać, prawda? Chcielibyśmy na niej umieścic zwariowaną artystyczną instalację ledową wizualizującą pracę procesora i dane wędrujące pomiędzy układami. No i rzecz oczywista - można by było na niej zagrać również w PONGa.







 

 

 

Strona Muzeum GIKME:
gikme.pl

Strona FB:
fb.com/gikmepl/

Mail:
muzeum@gikme.pl

oraz

Strona RetroGralni:
retrogralnia.pl

Strona FB:
fb.com/retrogralnia

 

Media o Twoim projekcie:

Gry i Komputery Minionej Ery. Smak dzieciństwa we Wrocławiu

www.polskieradio.pl | 2017-06-22

- To, czym się z kolegami pasjonujemy i czym chcemy się podzielić, nazywamy retroinformatyką - wyjaśnia Wojciech Frabiński, współtwórca muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, które powstaje we Wrocławiu.

Na Świebodzkim otworzą muzeum gier i komputerów

www.gazetawroclawska.pl | 2017-06-08

W połowie lipca na Dworcu Świebodzkim ruszy muzeum „Gry i Komputery Minionej Ery”. Będzie w pełni interaktywne.

W końcu ktoś porządny robi Muzeum Gier w Wrocławiu

yetiograch.pl | 2017-06-05

Ci z was, którzy czytają mojego bloga od dłuższego czasu wiedzą, ile czasu poświęciłem na pisanie o idei powstania muzeum gier. Po kilku nieudanych próbach graniczących z próbą oszustwa wygląda na to, że powstanie coś o czym warto wspomnieć. Prawdziwe Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery.

Powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Miejsce nie tylko dla fanów starych gier

antyweb.pl | 2017-05-29

Kolejna próba stworzenia fajnego miejsca po brzegi wypełnionego starymi grami i komputerami? Czemu nie, tym bardziej, że tym razem odpowiadają za nie pasjonaci z prawdziwego zdarzenia!

We Wrocławiu powstaje muzeum gier retro

www.chip.pl | 2017-05-25

W stare gry na oryginalnym sprzęcie będzie można zagrać już w te wakacje we wrocławskim muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Jest to już druga taka inicjatywa w Polsce.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/news/wydarzenia/konferencje-pokazy/2017/05/we-wroclawiu-powstanie-muzeum-gier-retro#ixzz4i4oGSEnq

Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier

www.gry-online.pl | 2017-05-25

We Wrocławiu powstanie Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery. Już w wakacje na terenie Dworca Świebodzkiego będziemy mogli oglądać blisko 1000 modeli retro sprzętu, które przybliżą ducha i historię komputerów oraz gier.

Gry i Komputery Minionej Ery - we Wrocławiu powstaje muzeum, które spodoba się graczom

polygamia.pl | 2017-05-25

Próby stworzenia podobnego przybytku w stolicy Dolnego Śląska były już przynajmniej dwie. Obie zbiórki pieniędzy na Muzeum Gier Wideo inicjowane przez Krzysztofa Damaszke zakończyły się jednak fiaskiem. W 2015 roku z zakładanych 92 tysięcy zebrano niecałe 3.



We Wrocławiu powstaje Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery

www.dobreprogramy.pl | 2017-05-24

Do listy muzeów, które powinien odwiedzić każdy miłośnik komputerów i gier, już w te wakacje dopiszemy kolejną pozycję: we Wrocławiu powstaje Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Projekt ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i możemy się spodziewać, że eksponaty nie będą tylko umieszczone za szybami.

Chcą stworzyć we Wrocławiu muzeum gier i starych komputerów

www.gazetawroclawska.pl | 2017-05-24

Gry i Komputery Minionej Ery – tak ma się nazywać muzeum, które powstaje w budynkach dworca Świebodzkiego. Otwarcie planowane jest na wakacje. Miłośnicy komputerów będą mogli przypomnieć sobie czasy Atari, Apple II, Commodora, Elwro, Amigi i Pegasusa. Trwa zbiórka funduszy na otwarcie muzeum.

Gry i Komputery Minionej Ery - powstaje muzeum starych dobrych czasów

www.antyradio.pl | 2017-05-24

Podobno minionego czasu nie można kupić. Można jednak przywrócić do życia wspomnienia - i taki cel ma powstające muzeum Gry i Komputery Minionej Ery powstające właśnie we Wrocławiu. Im więcej dorzucimy się do budżetu na remont lokalu, tym szybciej będziemy mogli pobawić się eksponatami.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2017 18:06

PolakPotrafi.pl - zbiórka: Wrocławskie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

RetroGralnia / GIKME

RetroGralnia / GIKME

Wrocław, Polska

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców ogromnej ilością sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

16718 PLN z 5000 PLN

124 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

334%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2017.

Wrocławskie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

O projekcie

We Wrocławiu już niedługo pojawi się miejsce będące marzeniem każdego fana gier wideo i fascynata informatyki - Muzeum poświęcone tej tematyce.

Zobaczycie w nim najsłynniejsze, najbardziej popularne i najważniejsze gry, konsole i komputery, które powstawały od lat 70' ubiegłego wieku.

Rzecz jasna w miejscu takim nie może zabraknąć rzeczy najważniejszej - możliwości osobistego obcowania z tymi eksponatami. Na miejscu zagracie więc na wielu retro komputerach, konsolach, także znanych z salonów automatach arcade.

Eksponaty i gry to nie wszystko - dzięki wygospodarowaniu specjalnej salki - organizować będziemy spotkania, prelekcję, małe retro-eventy, dzięki którym miejsce to - mamy nadzieje - stanie się drugim domem dla fanów retro.

 



Na cele powstania Muzeum zdobyliśmy 200 metrowy lokal w ścisłym centrum Wrocławia, a dokładanie na Dworcu Świebodzkim. Lokal ma bardzo duży potencjał, ale wymaga gruntownego remontu i przystosowania go pod potrzeby projektu (demontaż ścianek działowych, pełne odnowienie malarsko-tynkarskie powierzchni, instalacja oświetlenia i dodatkowej instalacji elektrycznej).

Prócz remontu musimy dokonać samej aranżacji wnętrza i wystawy.

Do tego celu musimy stworzyć zabudowę stałą - ścianki tematyczne z wbudowanymi gablotami na sprzęt, miejscami na zdjęcia, opisy - aranżację mini salonu automatów arcade - takiego, jaki niektórzy Was pamiętają z czasów swojej młodości - z tą różnicą, że u nas nię będzie trzeba wrzucać do maszyn żetonów, których zawsze było za mało. Przy ścianach postawimy duże gabloty pełne konsol i komputerów i rzecz jasna - stanowiska do grania na części z nich.

Potrzebujemy też prozaicznych rzeczy, takie jak krzesłam stoły, wyposażenie biurowe, czy kanapy, na kórych wygodnie odsapniecie zmęczeni dobrą zabawą u nas.

Sama wystawa stała potrzebuje też dobrze wykonanych opisów w kilku językach i musi być zaprezentowana w estetyczny sposób. Również wydanie broszurki opisującej zawartość Muzeum - papierowego przewodnika po nim - zwiększyła by atrakcyjność miejsca.

Marzy nam się również multimedialna sala konferencyjna z wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie wykładów, prezentacji, spotkań z ciekawymi osobami oraz organizacją niewielkich eventów retrogamingowych. Miejsce to zapewni naszemu Muzeum możliwość prowadzenia dodatkowych działań, które sprawią, że będzie dla Was jeszcze ciekawsze.

  


Muzeum Gry i Komputerów Minionej Ery to miejsce które przypomni osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców zabytkowego sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym celem jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników
.

Pomysłodawcami i głównymi wykonawcami projektu muzeum Gry i Komputery Minionej Ery są członkowie istniejącej od ponad 6 lat inicjatywy RetroGralnia, która od początku swej działalności zajmowała się promocją retro informatyki i kultury retro gier wideo.

Działając w tej inicjatywie zdobyliśmy duże doświadczenie w organizacji imprez retro, wystaw gier i komputerów, a także wiedzę merytoryczną ich dotyczącą.

Do tej pory mamy na swoim koncie:

  • ponad 50 zorganizowanych eventów
  • ponad 500 wystawionych na nich stanowisk do grania
  • ponad 80 000 osób mających możliwość obejrzenia na nich naszego sprzętu

 



Czterej pasjonaci i kolekcjonerzy starych gier i komputerów:
 
Kolekcjoner, gracz, zafascynowany rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych. Miłośnik popularno-naukowego programu „Sonda”. Aktywny uczestnik i organizator wielu wystaw popularyzujących dawny sprzęt komputerowy oraz dawne gry. Pasjonat historii, nie tylko tej komputerowej.

Komodorowiec, który po latach zakopał topór wojenny i teraz gra nawet na Atari 2600. Miłośnik Amigi, której nieco spóźniony zakup (pierwsza pięćsetka w 2014) mocno się przyczynił do rozwinięcia pasji do gier retro. Fan platformówek i mocno nietypowych sprzętów, szczególnie tych starszych od niego.

Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwszą konsolą był „Ну, погоди!”, klon konsolki Nintendo Game & Watch. Późniejszy posiadacz Commodore 64 i Amigi 500. Działacz fandomu fantastycznego.  Miłośnik seriali, kina i komiksów. Znawca retro (i nie tylko) gier. Prelegent konwentowy. Organizator wielu konwentów (w tym Polconów 2012/2016 we Wrocławiu).


Informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z grami rozpoczynał od klona konsoli Atari 2600 zwanego popularnie Rambo. Wielki miłośnik komputera Commodore 64, na którym w podstawówce zdobywał pierwsze szlify programisty. Działacz fandomu fantastycznego. Współtwórca i organizator wielu konwentów i imprez (w tym Polconów 2012/2016 we Wrocławiu).

 

W tworzenie Muzeum zaangażowani są przedstawiciele i aktywni działacze dolnośląskiego (i nie tylko) środowiska retroinformatycznego, gier i muzyki elektronicznej, którzy służą pomocą, radą i wszelakim wsparciem. 

Są to między innymi:

  • Motionride - muzyk, youtuber, fan retro
  • SSG - youtuber, kolekcjoner retro-sprzętu
  • Katod - muzyk, organizator retro imprez
  • DizzyX - członek ekipy RetroGralni, kolekcjoner retro sprzętów, rekonstruktor militarystyczny,
  • Diabeł - działacz fandomu fantastycznego, red. nacz. Informatora Konwentowego, członek ekipy RetroGralni

Nasza ekipa to rzecz jasna jeszcze sporo osób - naszych przyjaciół i znajomych, których wkład w projekt jest bezcenny.

 



Podczas naszej działalności, jako osoby prywatne i w ramach RetroGralni – mając zawsze, jako cel organizację Muzeum – udało nam się zebrać pokaźne zbiory gier, komputerów, konsol, sprzętów elektronicznych, mechanicznym i innych eksponatów związanych z kulturą gier wideo i komputerów (np. znaczki, kartki pocztowe, maskotki, itp.)

200 Komputerów i Konsol
Zacząwszy od komputerów Apple II, poprzez IBM 5110, niezapomniane Commodore 64, różne modele Amig, Atari, Spectrum, Amstrada, całą masę wersji popularnego ponga, Atari, Segi, Nintendo i innych. To sprzęt, który czasami mogliśmy oglądać u siebie w domach w latach 80′ i 90′, a czasami nie mieliśmy pojęcia o jego istnieniu.

500 Konsol Przenośnych
Konsole przenośne to nie tylko ogrom wersji i rodzajów sprzętu firmy Nintendo, kręcących się wokoło marki Game Boy. To nie tylko maszyny Segi. To także setki modeli zabawek firm takich jak Tomy czy Tiger nawiązujące często do wszelkich znanych tytułów ze świata gier wideo i kina.

6 Automatów Arcade
Wielkie maszyny znane w Polsce głównie z salonów przy dworcach kolejowych i autobusowych i stojących w latach 80′ i 90′ drewnianych wozach – salonach na kółkach. Ich zbieranie to nie lada wyzwanie, ze względu na prozaiczną rzecz, jaką są ich rozmiary.

200 Gier Mechanicznych i Elektrycznych
Pamiętacie PRLowskie piłkarzyki? Zabawki sprzedawane na odpustach? Różnorakie machiny do grania nakręcane kluczykami? Świecące diodami ekrany? Mini flipery i pełne kuleczek cudeńka? Ludzka pomysłowość jest ogromna i nim na dobre zagościły na świecie tranzystory – powstała cała masa tego typu gier i automatów.

To rzecz jasna nie wszystko. Akcesoriów, gier, gazet, dyskietek, dziwnych kontrolerów, plakatów, znaczków i innych wytworów kultury gier wideo, jakie posiadamy nie udało się nam jeszcze zliczyć i skatalogować…

 

Wystawa Stała

Główna część Muzeum. Tu przedstawimy Wam w ciekawy sposób historię gier i komputerów, od ich początków w latach 60′ (a nawet wcześniej) do początku wieku XXI, gdy np. w Polsce królowały jeszcze sprzęty na zachodzie określane już mianem retro. Znajdą się tutaj także miejsca poświęcone historii nośników, historii typowych i bardzo nietypowych kontrolerów i inne ciekawostki. Postaramy się pokazać w jak najciekawszy sposób nasze główne eksponaty.

Wystawy Czasowe
Niestety muzeum nie jest z gumy, a nasze zasoby eksponatów starczyły by na wypełnienie kilku jego powierzchni. Jednocześnie muzeum musi być miejscem żywym i zmieniającym się.  W części wystawy pokazywać będziemy co raz to inne zagadnienia i eksponaty z naszych zasobów oraz zapraszać instytucje i osoby spoza Muzeum do przedstawiania swoich eksponatów.

Strefa Automatów Arcade
Nawiązująca do występujących kiedyś  licznie na zachodzie, w Polsce niestety już w mniejszej ilości  – Salonów Automatów Arcade. Będzie można w niej pograć w najbardziej klasyczne tytuły dostępne na tych magicznych maszynach.

Stanowiska do Grania
Historia informatyki to historia gier.  A jak poznać ją lepiej niż przez interakcję? W tej strefie będziecie mogli sami przekonać się jak grało się i w co grało się na najpopularniejszych retro maszynach. 

Sala Konferencyjna
Miejsce do prowadzenia spotkań, prelekcji, wykładów, do grania i luźnych pogawędek. Dzięki niemu organizować będziemy cykliczne retro eventy, które na pewno zachęcą Was do częstych wizyt.

 

Prace nad Muzeum już trwają. Otwarcie Muzeum planujemy na wakacje 2017 roku. Od Waszego wsparcia zależy, jak intensywnie będziemy mogli prowadzić ten projekt.

 



Dofinansowanie Remontu Lokalu 

Nasz lokal wymaga gruntownego remontu. Musimy odnowić wszystkie powierzchnie ścian i sufitów i przygotować miejsce pod możliwość aranżacji wystawy stałej: zbudować ścianki tematyczne, wykonać gabloty, oświetlenie, instalacje elektryczną. Większość związanych z tym wydatków pokrywamy samodzielnie, ale Wasze dofinansowanie bardzo pomoże domknąć ciasny budżet

Papierowy Przewodnik

Przygotowanie i wydanie papierowego przewodnika, który ułatwi poruszanie się w  Muzeum i będzie stanowił doskonałą pamiątkę z wizyty.

Specjalne Opisy

Przygotowanie i stworzenie rozszerzonych wielojęzycznych opisów dla eksponatów w Muzeum i umieszczenie ich na specjalnych drewnianych tablicach (w formie katalogu eksponatów).

Wyposażenie Sali Konferencyjnej

Przygotowanie miejsca, w którym można będzie prowadzić wykłady, spotkania i organizować małe retro-eventy.

Zwariowana Instalacja Na Suficie

Mamy naprawdę wysoki lokal i duży fajny sufit. Warto by było go wykorzystać, prawda? Chcielibyśmy na niej umieścic zwariowaną artystyczną instalację ledową wizualizującą pracę procesora i dane wędrujące pomiędzy układami. No i rzecz oczywista - można by było na niej zagrać również w PONGa.







 

 

 

Strona Muzeum GIKME:
gikme.pl

Strona FB:
fb.com/gikmepl/

Mail:
muzeum@gikme.pl

oraz

Strona RetroGralni:
retrogralnia.pl

Strona FB:
fb.com/retrogralnia

 

Media o Twoim projekcie:

Gry i Komputery Minionej Ery. Smak dzieciństwa we Wrocławiu

www.polskieradio.pl | 2017-06-22

- To, czym się z kolegami pasjonujemy i czym chcemy się podzielić, nazywamy retroinformatyką - wyjaśnia Wojciech Frabiński, współtwórca muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, które powstaje we Wrocławiu.

Na Świebodzkim otworzą muzeum gier i komputerów

www.gazetawroclawska.pl | 2017-06-08

W połowie lipca na Dworcu Świebodzkim ruszy muzeum „Gry i Komputery Minionej Ery”. Będzie w pełni interaktywne.

W końcu ktoś porządny robi Muzeum Gier w Wrocławiu

yetiograch.pl | 2017-06-05

Ci z was, którzy czytają mojego bloga od dłuższego czasu wiedzą, ile czasu poświęciłem na pisanie o idei powstania muzeum gier. Po kilku nieudanych próbach graniczących z próbą oszustwa wygląda na to, że powstanie coś o czym warto wspomnieć. Prawdziwe Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery.

Powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Miejsce nie tylko dla fanów starych gier

antyweb.pl | 2017-05-29

Kolejna próba stworzenia fajnego miejsca po brzegi wypełnionego starymi grami i komputerami? Czemu nie, tym bardziej, że tym razem odpowiadają za nie pasjonaci z prawdziwego zdarzenia!

We Wrocławiu powstaje muzeum gier retro

www.chip.pl | 2017-05-25

W stare gry na oryginalnym sprzęcie będzie można zagrać już w te wakacje we wrocławskim muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Jest to już druga taka inicjatywa w Polsce.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/news/wydarzenia/konferencje-pokazy/2017/05/we-wroclawiu-powstanie-muzeum-gier-retro#ixzz4i4oGSEnq

Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier

www.gry-online.pl | 2017-05-25

We Wrocławiu powstanie Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery. Już w wakacje na terenie Dworca Świebodzkiego będziemy mogli oglądać blisko 1000 modeli retro sprzętu, które przybliżą ducha i historię komputerów oraz gier.

Gry i Komputery Minionej Ery - we Wrocławiu powstaje muzeum, które spodoba się graczom

polygamia.pl | 2017-05-25

Próby stworzenia podobnego przybytku w stolicy Dolnego Śląska były już przynajmniej dwie. Obie zbiórki pieniędzy na Muzeum Gier Wideo inicjowane przez Krzysztofa Damaszke zakończyły się jednak fiaskiem. W 2015 roku z zakładanych 92 tysięcy zebrano niecałe 3.



We Wrocławiu powstaje Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery

www.dobreprogramy.pl | 2017-05-24

Do listy muzeów, które powinien odwiedzić każdy miłośnik komputerów i gier, już w te wakacje dopiszemy kolejną pozycję: we Wrocławiu powstaje Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Projekt ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i możemy się spodziewać, że eksponaty nie będą tylko umieszczone za szybami.

Chcą stworzyć we Wrocławiu muzeum gier i starych komputerów

www.gazetawroclawska.pl | 2017-05-24

Gry i Komputery Minionej Ery – tak ma się nazywać muzeum, które powstaje w budynkach dworca Świebodzkiego. Otwarcie planowane jest na wakacje. Miłośnicy komputerów będą mogli przypomnieć sobie czasy Atari, Apple II, Commodora, Elwro, Amigi i Pegasusa. Trwa zbiórka funduszy na otwarcie muzeum.

Gry i Komputery Minionej Ery - powstaje muzeum starych dobrych czasów

www.antyradio.pl | 2017-05-24

Podobno minionego czasu nie można kupić. Można jednak przywrócić do życia wspomnienia - i taki cel ma powstające muzeum Gry i Komputery Minionej Ery powstające właśnie we Wrocławiu. Im więcej dorzucimy się do budżetu na remont lokalu, tym szybciej będziemy mogli pobawić się eksponatami.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2017 18:06